Chorzy z RZS-em. Jakie prawa nam przysługują? – Karta Praw Pacjenta

Gdy zachorujemy przewlekle stajemy się jak „dziecko we mgle”. Często wędrując od specjalisty do specjalisty nie potrafimy odnaleźć się w gąszczu służby zdrowia, która często niestety jest zawiła dla pacjenta.

A przecież pacjent powinien znać swój aktualny stan zdrowia, otrzymywać rzetelne informacje o wynikach badań, poznać najnowsze metody leczenia swojej jednostki chorobowej, czy wiedzieć jakie są działania niepożądane działania zaproponowanego leczenia.

Odpowiednia wiedza powoduje, że pacjent czuje się „zaopiekowany”, a tym samym zmniejszeniu ulega stres związany z zawiłościami leczenia. Znajdując się pod odpowiednią opieką lekarską wiemy, że w każdej chwili mamy wsparcie medyczne, nie zostajemy ze swoją chorobą sami.

Uświadamianie pacjenta na temat jego praw to zapewne jeszcze długi proces. Jednak zadziało się „coś” dobrego. Z inicjatywy organizatorów kampanii RZSPorozmawiajmy oraz współpracujących z nimi ekspertów powstała „Karta Praw Pacjenta” z reumatoidalnym zapaleniem stawów. http://rzsporozmawiajmy.pl/storage/app/media/Karta%20praw%20pacjenta.pdf

Jest to według mnie mega krok naprzód w uświadamianiu pacjenta reumatycznego, jaką ścieżkę może wybrać podczas leczenia. I co najważniejsze „Karta  Pacjenta Pacjenta” zawiera w przejrzysty sposób zawarte informacje, więc nawet pacjent, który dopiero swoją batalię z chorobą reumatyczną na pewno w opracowanym dokumencie doskonale się „odnajdzie”.

Pacjent musi znać swoje prawa. Nie może być pozostawiony sam. Bez odpowiedniego wsparcia ze strony lekarza specjalisty proces leczenia nie będzie w pełni skuteczny.

Dobre relacje na linii pacjent-lekarz nie powinny być wyjątkiem. Powinny być standardem. I tego życzę wszystkim rzs-iakom.

A.

Reklamy

4 myśli na temat “Chorzy z RZS-em. Jakie prawa nam przysługują? – Karta Praw Pacjenta

Dodaj własny

 1. Nie byłam sto lat u lekarza
  Nawet nie wiem czy ten mój jeszcze żyje.
  Zgadzam się z Tobą że pacjentem należy się zaopiekować
  Wszak póki żyje płyną pieniądze na fundusz
  Pozdrawiam w Nowym Roku

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: