Inność odstrasza, a powinna uczyć

Pamiętniczku, od lat dzieciństwa uwielbiam serię książek Małgorzaty Musierowicz pt. „Jeżycjada”. Przedstawione w niej losy rodziny Borejków wpływają na mnie kojąco i uspokajająco. Na przestrzeni lat wielokrotnie przeczytałam po raz kolejne losy Pulpecji, Gabrieli, Natalii i najstarszych z rodu dziadków Borejków. Najcudowniejszym prezentem, który w życiu otrzymałam jest egzemplarz książki z autografem Pani Małgorzaty Musierowicz. Stoi on na wyjątkowym miejscu na regale z książkami. Niesamowite uczucie,gdy trzymasz w dłoniach rzecz, którą dotykała Twoja idolka pisarska.

Dziś czytam „Nutrię i Nerwus” i wpadł mi taki cytat. Bardzo mądry, życiowy, do przemyślenia. Za to właśnie uwielbiam „Jeżycjadę”. Pomimo swojej prostoty ukazuje również prawdy życiowe…

„Wiesz, to chyba jest dla mnie najsmutniejsze w dzisiejszym świecie: ludzie zamykają się przed innymi ludźmi. Jakby nie rozumieli, że bez tych innych nie da się żyć po ludzku. Drugi człowiek jest nam potrzebny! – właśnie dlatego, że jest inny. „Im bardziej inny, tym bardziej ciekawy”. A tymczasem to inność właśnie najbardziej dziś ludzi odpycha i straszy. Boją się jej tak, że wciąż na nowo się odgradzają, obudowują, opatrują etykietkami. Tworzą grupy, w których obowiązuje takie samo zdanie na każdy temat. Zapominają o tym, że to właśnie różnice zdań pozwalają dotrzeć do prawdy. Tylko czy ktoś jej dzisiaj potrzebuje? Myślę, Gabrysiu, że oni chcą być oszukiwani.”

A.

3 myśli na temat “Inność odstrasza, a powinna uczyć

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: